Wirtualna Elektrownia VPPlant

Wirtualna elektrownia to system informatyczny zapobiegający blackoutom poprzez krótkoterminowe zautomatyzowane redukcje zużycia energii wykonywane po stronie jej odbiorców. Z perspektywy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego moc wirtualnej elektrowni jest uzupełnieniem mocy elektrowni konwencjonalnych i ważnym instrumentem transformacji rynku energii w zakresie tzw. rynku mocy.

Wirtualna elektrownia VPPlant

Wirtualne elektrownie z ang. Virtual Power Plant (VPP) weszły na stałe do strategii rozwojowych międzynarodowych koncernów energetycznych: Enel, E.ON, EDF, Centrica, TEPCO i innych. Przykłady realizowanych na świecie projektów: Enernoc (dziś Enel X), AutoGrid, Voltus, REstore, Sonnen, Stem, Enbala, Tesla, Limejump, Comverge (obecnie Itron).

Dlaczego potrzebujemy wirtualnych elektrowni?

Jeśli branża energetyczna nie dostosuje się do zachodzących w otoczeniu zmian, to pojawią się przerwy w dostawach energii do jej odbiorców. Systemy dystrybucji energii wymagają adaptacji w celu utrzymania bezpieczeństwa nieprzerwanych dostaw energii i równoważenia w czasie rzeczywistym:

  • wpływu niestabilnej generacji odnawialnych źródeł energii (OZE)
  • wzrostu szczytowego zapotrzebowania na moc z tytułu ładowania samochodów elektrycznych (EV)

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE),odpowiedzialne za bezpieczeństwo dostaw oraz sieci przesyłowe, wprowadziły tzw. usługi Demand Side Response (DSR) dla odbiorców przemysłowych (huty, kopalnie, fabryki, etc). W programach DSR odbiorcy są wynagradzani za gotowość do krótkoterminowych redukcji zużycia energii na polecenie PSE. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w lecie 2015 roku – w przeddzień potencjalnego blackoutu (czyli utraty kontroli nad siecią energetyczną) PSE wprowadziło przymusowe redukcje dostaw energii (tzw. stopnie zasilania) dla odbiorców przemysłowych oraz budynków wielkokubaturowych.

Uzupełnieniem potencjału redukcyjnego odbiorców przemysłowych będzie elastyczność energetyczna wielkokubaturowych budynków komercyjnych (np. biurowce, centra handlowe, obiekty sportowe). Usługi DSR są składową Wirtualnej Elektrowni VPPlant, która stanie się agregatorem potencjału przesuwania zużycia energii w grupach budynków w celu udostępnienia tego potencjału przedsiębiorstwom energetycznym w formie tzw. „negawatów” (energii, której zużycia świadomie zaniechano).

Jak budujemy Wirtualną Elektrownię VPPlant?

Inspiracją dla firmy VPPlant są doświadczenia pionierskiego australijskiego projektu VPP pod nazwą Energy Response, przejętego w 2011 r. przez amerykański Enernoc – wówczas światowego lidera. VPPlant buduje inteligentny software pozwalający stworzyć w Polsce wirtualną elektrownię o mocy co najmniej 100 MW – taniej i w czasie krótszym niż budowa porównywalnej elektrowni konwencjonalnej.

W celu aktywacji elastyczności energetycznej budynków VPPlant opracowała innowacyjną technologię pod nazwą Enabler DSR dla nowoczesnych budynków wielkokubaturowych wyposażonych w systemy wymuszonej wentylacji i klimatyzacji. Wirtualna elektrownia (z silnikiem VPPlant) powstaje po zainstalowaniu Enabler DSR na setkach budynków wyposażonych w systemy wymuszonej wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania (HVAC). Profile zużycia energii ulepszonych w ten sposób budynków dopasowują się do bieżących zdolności przesyłowych sieci, poprawia się komfort użytkowników budynków i są generowane oszczędności.