Wirtualna Elektrownia: poprawa bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego

Wirtualna elektrownia to usługa agregacji i zarządzania potencjałem „negawatów” (oszczędności w systemie energetycznym) wytwarzanych przez aktywnych odbiorców energii. Głównym celem VPPlant jest uruchomienie w Polsce w pełni funkcjonalnej wirtualnej elektrowni.

Koncepcja wirtualnej elektrowni oznacza premiowanie tych odbiorców energii, którzy zdecydują się udostępnić odpłatnie swoją zdolność przesuwania zużycia prądu z godzin, gdy na hurtowym rynku energii jest ona najdroższa (jest na nią największy popyt). Usługi takie określane są terminem Demand Side Response (DSR) i są popularne w wielu rozwiniętych krajach (np. USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii). Na moc redukcyjną składają się najczęściej odbiorcy przemysłowi, budynki komercyjne oraz obiekty zarządzane przez instytucje publiczne.

Wirtualna elektrownia tańsza od tradycyjnej

W Polsce usługi typu DSR dotychczas były dostępne wyłącznie dla największych odbiorców energii w ramach przetargów realizowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wkrótce usługi tego typu będą mogły być świadczone również przez pozostałych odbiorców. W ogłoszonym w lipcu 2016 r. projekcie rozwiązań funkcjonalnych rynku mocy w Polsce Ministerstwo Energii uwzględniło taką konstrukcję rynku mocy, która stworzy warunki do rozwoju usług DSR.

Według naszych szacunków połączenie potencjału DSR obiektów przemysłowych oraz budynków wielkokubaturowych może przynieść polskiemu systemowi energetycznemu nawet 1 GW mocy interwencyjnej. Koszt wybudowania tradycyjnej elektrowni o takiej mocy jest nieporównywalnie wyższy niż utworzenie odpowiadającej mu mocą elektrowni wirtualnej. Jednak dotychczas nie została podjęta próba zrealizowania takiego przedsięwzięcia w Polsce.

W ramach tworzenia wirtualnej elektrowni już obecnie VPPlant świadczy usługę Enabler DSR, dzięki której zwiększana jest efektywność energetyczna w takich obiektach jak: sklepy wielkopowierzchniowe, centra handlowe, biurowce, kina, hale sportowe i baseny. Spółka pracuje nad rozwojem technologii i przystosowaniem tej usługi do obiektów basenowych oraz biurowców (projekt oBEMS).

Od momentu wprowadzenia w Polsce usług typu DSR, VPPlant będzie reprezentować swoich klientów wobec operatora systemu elektroenergetycznego w zakresie sprzedaży wytworzonych przez nich „negawatów”.

 

Polecamy:

Demand Side Response (DSR)

Biznes Alert: Czy budowa elektrowni o mocy kilkuset MW jest opłacalna? Jaka istnieje alternatywa?

Biznes Alert: Czy w 2016 roku w Polsce wystartują innowacyjne usługi Demand Response?

Ministerstwo Energii zaprasza do zgłaszania uwag ws. rynku mocy

Share Button