O nas

Virtual Power Plant Sp. z o.o. (VPPlant) działa w obszarze zarządzania energią oraz tworzenia systemów informatycznych do celów optymalizacji energii zużywanej w budynkach. Spółka opracowała własną technologię (Enabler DSR) zarządzania energochłonnymi procesami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji (HVAC), dopasowującą sterowania do charakterystyki cieplnej budynków, warunków pogodowych, obciążenia (ilości osób przebywających wewnątrz) i innych parametrów.

Głównym celem VPPlant jest uruchomienie w Polsce w pełni funkcjonalnej wirtualnej elektrowni. W tym celu spółka opracowuje usługi oraz system informatyczny agregujący potencjał przesuwania zużycia energii w grupach budynków, które umożliwią udostępnienie tego potencjału przedsiębiorstwom energetycznym w formie „negawatów” (energii, której zużycia świadomie zaniechano) w ramach Demand Side Response (DSR).

Realizując usługi VPPlant przejmuje bieżącą kontrolę nad dotychczasowymi systemami automatyki budynkowej (BMS) i wprowadza optymalne algorytmy sterowania, co przekłada się na osiąganie oszczędności na energii elektrycznej oraz cieplnej na poziomie nawet 25%. Technologia VPPlant jest unikalna ze względu na możliwość zastosowania niezależnie od używanego w obiekcie systemu BMS sterowania układami HVAC, a także w obiektach bez rozbudowanych systemów BMS. VPPlant specjalizuje się w optymalizowaniu takich obiektów jak: kina, sklepy wielkopowierzchniowe, hale sportowe. Aktualnie spółka pracuje nad rozwojem technologii i przystosowaniem jej do obiektów basenowych (projekt OHT) oraz biurowców (projekt oBEMS).

VPPlant jest pierwszym projektem współfinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z instrumentu BRIdge Alfa.

VPPlant jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Share Button