oBEMS: lepsze powietrze i wyższa efektywność energetyczna w nowoczesnych biurowcach

oBEMS (Office Building Energy Management System) to rozszerzenie na budynki biurowe opracowanej przez VPPlant technologii Enabler DSR.

oBEMS jest optymalizatorem (sprzęt oraz oprogramowanie) dla systemów wentylacji w funkcji utrzymywania zadanego poziomu komfortu oraz redukcji wydatków na energię elektryczną i ciepło. Innowacja wynika z połączenia bieżącego zarządzania klimatem wewnętrznym w biurowcach z wykorzystaniem multisensorycznej mapy komfortu oraz niskoinwazyjnej metody integracji z systemami typu BMS (Building Management System). Dotychczas takie powiązanie miało miejsce w sferze koncepcyjnej – ze względu na wysokie koszty integracji BMS z dodatkowymi czujnikami niezbędnymi do bieżącego zarządzania komfortem.

Wyższy komfort w biurowcach

Właścicielom i zarządcom biurowców zależy obecnie bardziej na zapewnianiu najemcom wysokiego komfortu niż na oszczędnościach na energii. Dzięki zastosowaniu Enabler DSR z rozszerzeniem oBEMS możliwe są: poprawa komfortu odczuwalnego przez ludzi przebywających w biurowcach i oszczędzanie energii. oBEMS przygotowuje biurowce do wyśrubowanej certyfikacji WELL, która czyni wynajmowaną powierzchnię wyjątkowo atrakcyjną dla wymagających najemców

oBEMS


Projekt badawczy „oBEMS (Office Building Energy Management System) inteligentna nakładka sprzętowo-programowa na systemy automatyki budynków biurowych, nowa metoda zarządzania komfortem oraz energią elektryczną, ciepłem optymalizująca na bieżąco wentylację, ogrzewanie, chłodzenie (HVAC) z wykorzystaniem multisensorycznej mapy komfortu” jest realizowany w ramach Działania 1.1. „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1.: „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przedmiotem projektu są badania innowacyjnego układu oBEMS – inteligentnej nakładki sprzętowo-programowej na systemy automatyki budynków biurowych. oBEMS będzie optymalizatorem dla układów wymuszonej wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania (HVAC) w funkcji utrzymywania zadanego poziomu komfortu oraz redukcji wydatków na prąd i ciepło. Innowacja oBEMS (produktowa i procesowa w skali międzynarodowej) oparta będzie na połączeniu bieżącego zarządzania klimatem wewnętrznym w biurowcach z wykorzystaniem multisensorycznej mapy komfortu oraz nisko-inwazyjnej metody integracji z systemami typu BMS (Building Management System).

Celem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych dla prototypu nowego produktu: optymalizatora układów wentylacji w obiektach biurowych pod nazwą oBEMS. Innowacyjny system oBEMS łączył będzie nowatorskie podejście do monitorowania parametrów komfortu odczuwalnego przez ludzi przebywających w biurowcach (stworzenie narzędzia mapy komfortu) oraz sterowania układami HVAC w celu:

  • uzyskiwania redukcji zużycia energii elektrycznej i ciepła oraz oszczędności finansowych dzięki optymalizacji sterowania z uwzględnieniem cen energii (taryfy stałe, dynamiczne, rynku hurtowego SPOT) aktualnego obciążenia budynku,
  • utrzymania optymalnych parametrów jakości powietrza i odczuwalnego przez ludzi znajdujących się w pomieszczeniach biurowych – komfortu.

Całkowity koszt realizacji projektu:    4 604 371,28 zł

Dofinansowanie projektu z UE:           3 481 604,54 zł