oBEMS – innowacyjny system poprawy efektywności energetycznej biurowców

W grudniu 2015 r. Virtual Power Plant złożyła do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wniosek o dofinansowanie w ramach tzw. „Szybkiej ścieżki” prac badawczo-rozwojowych nad oBEMS (Office Building Energy Management System). Projekt obejmuje stworzenie inteligentnej nakładki sprzętowo-programowej na systemy automatyki budynków biurowych i opracowanie nowej metody zarządzania komfortem odczuwalnym przez ludzi oraz konsumpcji prądu i ciepła w biurowcach.

oBEMS będzie optymalizatorem dla układów wentylacji w funkcji utrzymywania zadanego poziomu komfortu oraz redukcji wydatków na prąd i ciepło. Innowacja zostanie oparta na połączeniu bieżącego zarządzania klimatem wewnętrznym w biurowcach z wykorzystaniem multisensorycznej mapy komfortu oraz nisko-inwazyjnej metody integracji z systemami typu BMS (Building Management System). Dotychczas takie powiązanie miało miejsce w sferze koncepcyjnej – ze względu na wysokie koszty integracji BMS z dodatkowymi czujnikami niezbędnymi do bieżącego zarządzania komfortem.

– Przystępując kilka miesięcy temu do prac nad wnioskiem w konkursie NCBiR zadaliśmy sobie kilka pytań: „W jaki sposób sterować wymuszoną wentylacją w powiązaniu z bieżącym obciążeniem, wielowymiarową mapą komfortu w przestrzeni nowoczesnych biur?” oraz „jaki może być potencjał osiągania oszczędności w holistycznym ujęciu zarządzania budynkiem biurowym jako rezerwuarem świeżego powietrza oraz energii magazynowanej przez strukturę biurowca?” – wyjaśnia początki projektu Grzegorz Nowaczewski, prezes VPPlant. – Analiza publikacji naukowych oraz rynku w Europie i w USA, konsultacje z ekspertami oraz nasze wcześniejsze doświadczenia wywodzące się z tworzenia systemów optymalizacyjnych w budynkach umożliwiły nam przygotowanie koncepcji innowacyjnego systemu oBEMS. W pierwszej kolejności rynkiem dla wyników naszego projektu badawczego będzie około 700 nowoczesnych budynków biurowych, których zdecydowana większość zlokalizowana jest w Warszawie – dodaje.

Projekt ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej obiektów w połączeniu z poprawą jakości powietrza. oBEMS integruje technologię systemów zarządzania różnymi urządzeniami, automatyzując jednocześnie procesy zapewnienia w przestrzeniach biurowych świeżego powietrza oraz układy techniczne odpowiedzialne za utrzymanie parametrów powietrza, a zużywające energię. oBEMS znajdzie zastosowanie w nowoczesnych biurowcach ze sprawnymi układami HVAC zarządzanymi przez BMS jak również w budynkach bez rozbudowanych systemów BMS.

VPPlant szacuje, że wdrożenie projektu w skali kraju istotnie zredukuje popyt na energię elektryczną również w godzinach szczytowego zapotrzebowania na prąd w krajowym systemie energetycznym. oBEMS jest rozszerzeniem na budynki biurowe – rozwijanej już przez VPPlant aplikacji Enabler DSR, której opracowanie zostało współfinansowane w programie NCBiR Alfa Bridge.

Do projektu VPPlant zaprosiła najlepszych polskich ekspertów. W ramach jego realizacji będzie współpracować z Laboratorium Automatyzacji Procesów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kierownikiem Rady Naukowej projektu będzie prof. dr hab. inż. Jerzy Mikulik z Katedry Inżynierii Zarządzania na Wydziale Zarządzania AGH.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *