Aktualności

Globalne innowacje w projektach efektywności energetycznej w Polsce

Jeśli przyjąć założenie, że nie wyłącznie potrzeba będzie matką polskich wynalazków, to gdzie znaleźć wsparcie przy tworzeniu polskich przełomowych innowacji dla projektów dotyczących efektywności energetycznej z potencjałem ekspansji globalnej?

Polska gospodarka wychodzi z fazy rozwoju, w której kraj nadwiślański pozostawał dostatecznie dużym obszarem żeby adresować wytwarzane w Polsce produkty wyłącznie na rynek lokalny. Obecnie kreowanie innowacyjnych produktów staje się konieczne dla przetrwania na globalnym rynku. Skuteczna walka o wytworzenie innowacji w wymiarze produktowym lub modelu biznesowego – da szanse polskim przedsiębiorstwom na egzystencje w najbliższych latach, ponieważ właśnie w Polsce coraz większy obszar usług poddawany będzie ekspozycji na konkurencje ze strony globalnych usługodawców.

Rewolucja internetowa i energetyka rozproszona
Przeszukując youtube pod kątem przykładów sukcesów osiąganych poprzez realizacje polskich innowacyjnych pomysłów można znaleźć zapis interaktywnego spotkania, które zostało zorganizowane przez serwis Audioteka.pl (serwis z polskim rodowodem popularny dzisiaj już w kilkunastu krajach) w grudniu 2010 w związku z publikacją audiobooka pod tytułem „Miliarderzy z przypadku – początki facebooka, opowieść o seksie, pieniądzach i zdradzie”. Uczestnicy spotkania zwrócili między innymi uwagę na charakterystyczne cechy projektów odnoszących globalne sukcesy. Rzecz w tym, że przedsięwzięcia – które dzisiaj są synonimami sukcesu – w swoich początkach nie były zyskowne, wymagały konsekwencji i długofalowych inwestycji w kapitał intelektualny, jak również szczęścia i odwagi, co podkreślił podczas wspomnianej dyskusji Piotr Wilam (współzałożyciel onet.pl).Rodzą się pytania: gdzie szukać obszarów z potencjałem na wytworzenie innowacji w skali światowej, w jaki sposób zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesów w tych obszarach przez Polaków?

– W dalszym ciągu trwa rewolucja internetowa, która w najbliższych latach uwidoczni się w kolejnych rozgałęzieniach. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się połączenie dziedzin internetu rzeczy, sztucznej inteligencji oraz energetyki rozproszonej. Dla mnie działanie innowacyjne można przyrównać do chodzenia bokiem, aczkolwiek w słusznym celu dla osiągania korzyści w akceptowalnej czasowo perspektywie i w racjonalnych ramach finansowych. Nasza firma – wychodząc naprzeciw wyzwaniom stawianym powstającemu sektorowi SmartGrid – opracowała inteligentne narzędzia pozwalające na dostosowywanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej w budynkach do ich zmiennego obciążenia przy jednoczesnym zachowaniu odczuwalnego przez ludzi komfortu. Wynikiem uczestnictwa w programach poprawiania efektywności energetycznej organizowanych przez naszą firmę są nawet kilkudziesięcio-procentowe oszczędności na kosztach energii elektrycznej i cieplnej, a w przyszłości będą również przychody ze świadczenia usług w oparciu o nowe instrumenty rynku energii nagradzające specjalnie aktywnych konsumentów energii. W tym celu rozpoczęliśmy również prace badawczo-rozwojowe w zakresie usług typu Demand Side Response (DSR) w budynkach wielkokubaturowych. Podstawową barierą przed wejściem na szybką ścieżkę badawczą dla większości polskich przedsiębiorców pozostaje brak szybkich źródeł finansowania osiągalnych porównywalnie łatwo jak ma to miejsce w zachodniej Europie czy też USA, żywię jednak nadzieję – że nie wyłącznie potrzeba będzie matką polskich wynalazków – mówi Grzegorz Nowaczewski, szef Virtual Power Plant.

Czytaj dalej na platformie WNP:
http://energetyka.wnp.pl/globalne-innowacje-w-projektach-efektywnosci-energetycznej-w-polsce,244468_1_0_0.html

Nasze technologie

Uwalniamy potencjał budynków komercyjnych

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje