Enabler DSR: optymalizacja zużycia energii w budynkach wielkokubaturowych

Centrum Operacyjne VPPlant

Metodyka Enabler DSR opiera się na maksymalizacji wykorzystania dotychczasowej automatyki budynkowej oraz efektywnym kosztowo rozszerzeniu jej o nowe oprogramowanie narzędziowe dla inżynierów obsługi FM (facility management) z elementami sztucznej inteligencji oraz o sensory mierzące komfort odczuwalny przez ludzi, liczniki mediów, układy wykonawcze, etc.

Enabler DSR

Technologia Enabler DSR została opracowana przez VPPlant w ramach prac badawczo-rozwojowych nad zastosowaniem Demand Side Response (DSR) w budynkach wielkokubaturowych. Projekt badawczo-rozwojowy był realizowany jako część organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) programu BRIdge Alfa.

W październiku 2016 r. za opracowanie i wdrożenie usługi Enabler DSR spółka Virtual Power Plant otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Wzorzec. Efektywny projekt energetyczny 2016”, przyznane wspólnie przez redakcje Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl. Z kolei w 2017 r. VPPlant zaprezentowała się w finale prestiżowego konkursu Startupy w Pałacu.

Zastosowanie Enabler DSR przynosi oszczędności na kosztach energii elektrycznej i ciepła na poziomie 10-30%, porównując optymalizowany miesiąc do odpowiedniego miesiąca odniesienia.

Wdrożenie Enabler DSR przygotowuje budynki do udziału w niedalekiej przyszłości w usługach typu DSR oraz współtworzenia tzw. wirtualnych elektrowni. Budynki z uruchomionym Enabler DSR stworzą Wirtualną  Elektrownię VPPlant. Elektrownia  będzie agregować potencjał przesuwania zużycia energii w grupach budynków w celu udostępnienia tego potencjału przedsiębiorstwom energetycznym w formie tzw. „negawatów” (energii, której zużycia świadomie zaniechano).

Dla kogo?

Enabler DSR  jest adresowany do inżynierów obsługi FM (facility management) obiektów wielkokubaturowych, w szczególności:

  • sklepy wielkopowierzchniowe / galerie handlowe
  • hale widowiskowo-sportowe
  • kina i inne obiekty kultury z dużym przepływem osób

Oszczędzanie energii - Enabler DSR

Na bazie Enabler DSR są opracowywane technologie dedykowane specyficznym typom budynków wielkokubaturowych:  oBEMS (dla biurowców) oraz OHT (dla krytych pływalni). Spółka pracuje również nad wykorzystaniem Enabler DSR do bezproblemowej integracji ładowarek samochodów elektrycznych oraz zarządzania infrastrukturą ładowania dzięki optymalizacji energetycznej budynków wielkokubaturowych – driv2e.