Biznes Alert: Czy budowa elektrowni o mocy kilkuset MW jest opłacalna? Jaka istnieje alternatywa?

W najnowszym komentarzu dla portalu Biznes Alert Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant pisze: „Wartość koncernów energetycznych notowanych na giełdach finansowych dramatycznie spada. Na zachód od Odry ogłoszono właśnie początek transformacji kolejnego z takich koncernów. Pod jakim znakiem stanie przyszłość polskich koncernów energetycznych? Już dzisiaj taniej kupować energię zagranicą.

Odpowiedź na pytanie o opłacalność inwestycji w branży energetycznej jest prostsza niż mogłaby się wydawać, chociaż nieoczywista. Jeśli budujemy nowoczesną elektrownie węglową w Europie, to inwestycja w każde 100 MW będzie wyniesie około 190 mln euro. O elektrowni o mocy 800 MW za 1,5 mld euro pisały media w 2010.

Jeśli alternatywnie wobec inwestycji w konwencjonalne źródła wytwórcze zbudujemy elektrownie wirtualną, czyli Virtual Power Plant (VPP)  – to koszt przypuszczalnie będzie znacznie niższy. Sęk w tym, że nie łatwo znaleźć taką wiarygodną kalkulacje. Definiując VPP jako platformę rozliczeń między wieloma aktywnymi odbiorcami energii oraz implementacje bieżącego zarządzania stroną popytową w skali mocy kilkuset megawatów – wstępnie szacuję koszty stworzenia elektrowni wirtualnej o mocy 100 MW na około 28 mln euro.”

O zaletach i wyzwaniach związanych ze stworzeniem pierwszej wirtualnej elektrowni w Polsce można przeczytać o na stronie portalu Biznes Alert.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *